Beatyfikacja Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej – 12.09.2021 r.

błog. Stefan Wyszyński
Błogosławiony bp. Stefan Wyszyński by Janusz Trocha, Public domain, via Wikimedia Commons

Niedawno odbyła się beatyfikacja dwóch nowych polskich błogosławionych: Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Marii Czackiej.

Pierwotnie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, bo tak nazywano Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, miała się odbyć w czerwcu 2020 roku, w rocznicę jego śmierci. Jednakże na skutek pandemii przeniesiono ją na termin września bieżącego roku. Stolica Apostolska zdecydowała też, że razem z prymasem będzie beatyfikowana Matka Róża Czacka. Można zobaczyć w tym pewien znak – dzięki temu przy okazji beatyfikacji Prymasa widzimy nie tylko jego wielkie dzieło, jako prowadzącego Kościół w Polsce przez lata komunizmu, ale także jego dzieło jako człowieka – bo przecież był związany z ośrodkiem w Laskach, który prowadziła Matka Róża Czacka.

Jak zapewne słyszeliśmy, Matka Róża Czacka pochodziła z bogatej ziemiańskiej rodziny. W młodym wieku bezpowrotnie straciła wzrok, ale zamiast pogrążyć się w rozpaczy odnalazła swoje powołanie w pomocy osobom ociemniałym. Zaczęła tworzyć dla nich w Warszawie ośrodki, szkoły, w końcu w latach 20-tych XX wieku przeniosły się one do Lasek pod Warszawą, gdzie założono ośrodek dla niewidomych funkcjonujący do dziś.

https://www.laski.edu.pl/pl/osrodek-w-laskach-kolo-warszawy

Jednocześnie najpierw sama Róża Czacka złożyła śluby zakonne, a potem założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które do dziś pomaga osobom, które mają problem ze wzrokiem. Wzywają one, by przez pomoc osobom słabo widzącym wypraszać łaski dla świata ślepego na Bożą Łaskę.

https://triuno.pl/home/zgromadzenie/

Ksiądz Prymas Wyszyński oprócz swojej znanej pracy na forum ogólnokościelnym w Polsce był zaangażowany w duszpasterstwo osób niewidomych w Laskach, był tam kapelanem w czasie okupacji niemieckiej, a z Matką Różą Czacką przyjaźnił się od początku swojego kapłaństwa. Dało mu to pewniej rys wrażliwości na potrzeby każdego człowieka, zwłaszcza potrzebującego pomocy, które czasem trudno zauważyć z wyżyn władzy.

Dziękując za te dwie beatyfikacje pomyślmy, co nam, współczesnym ludziom mówią te postacie – nieprzypadkowo przecież właśnie teraz Kościół wyniósł je na ołtarze.

Ks. Andrzej Grodecki

Więcej informacji o błogosławionym Stefanie Wyszyńskim, biskupie na:

https://wyszynskiprymas.pl/