Historia kościoła w Będkowicach

Będkowice leżą na południowym skraju Wyżyny Olkuskiej, nad rzeką Będkówką, lewym dopływem Rudawy. Miejscowość położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego – Dolinki Krakowskie. Liczy około pół tysiąca osób.

Na skałach Doliny Będkowskiej zachowały się ślady prastarych fortyfikacji. Pod koniec Polski przedrozbiorowej Będkowice należały do braci Bzowskich. Ich dwór stał w odległości około 100 metrów na wschód od kościoła. Bracia żywili wielki sentyment do Będkowic, próbowali zbudować tutaj miasto. Na południowy zachód od obecnego kościoła postawili dwa rzędy domów pod kątem prostym, jako boki przyszłego rynku.

Rozbiór Polski w 1795 roku oderwał Będkowice od jej parafii w Bolechowicach oraz od ośrodka kultury w Krakowie. Przez Dolinę Będkowską szedł kordon graniczny. We wsi koszarowały carskie wojska. Miejscowa ludność zajmowała się dość często przemytem, udzielała też pomocy uciekinierom z zaboru rosyjskiego.

Dzisiaj Będkowice stanowią punkt wyjścia w pobliskie malownicze doliny: Będkowską i Kobylańską, które są jednymi z najpiękniejszych w okolicach Krakowa. Dolina Będkowska liczy około ośmiu kilometrów. Jej zbocza są na ogół strome, z licznymi ostańcami skalnymi z wapienia górno jurajskiego o fantastycznych kształtach (noszą m. in. nazwy: „Iglica”, „Brama Będkowska”, „Sokola Skała”). Są również jaskinie. Największa to „Nietoperzowa”. W południowej części doliny znajduje się podwójne wywierzysko, z którego wypływa Będkówka mająca na dnie potoku progi z martwicy wapiennej. Przy Wodospadzie Szerokim jest ośrodek zarybieniowy ryb łososiowatych.

Sokolica
Sokolica by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0,
Brama Będkowska
Brama Będkowska by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tej niezwykłej okolicy, dla której Stwórca nie poskąpił piękna w latach 1935 – 1938 wybudowano kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej (konsekrowany w 1956 roku, erygowanie parafii w roku 1982). Ojcem budowy świątyni był ks. Kanonik Jerzy Czartoryski, proboszcz z Białego Kościoła. Kupił sześcioarową parcelę z własnych funduszy. Powstał Komitet Budowy Kościoła: Lech Maria Rościszewski, Edward Lorenc, Marcelina Lorenc – sekretarz Komitetu. Projekt architektoniczny wykonał inżynier H. Kramkowski z Krakowa. Kamień, piasek, drzewo dali tutejsi mieszkańcy. Bezinteresownie budowali świątynię miejscowi murarze.