Historia kościoła w Będkowicach

W 2007 roku został naprawiony przez uzupełnienie brakujących kamieni mur przed kościołem oraz frontowa ściana kościoła. Wprawiono w mur kute elementy i założono dwie kute bramy. Przy kościele umieszczono nowy metalowy krzyż misyjny. Zostały zamontowane przy wejściu do kościoła cztery krzyże maltańskie w miejsce starych zawiasów po poprzednich drzwiach. Schody wejściowe do świątyni zostały obłożone mrozoodpornymi płytkami. Parafianie ofiarowali krzesła do prezbiterium i na chór oraz do salki „Zakątek” stoły, wieszak i krzesła. Ufundowali nowy, profesjonalny wzmacniacz i trzy mikrofony oraz szafo – sejf do zakrystii, a także dywan na schody przed ołtarzem soborowym z mosiężnymi ogranicznikami.

W 2008 roku został zabezpieczony strych kościelny oraz cała więźba dachowa specjalnym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwogniowym. Na cmentarzu parafialnym wokół krzyża zostało zamontowane ozdobne ogrodzenie z kutych słupków i łańcucha.

Grzegorz Madej namalował antepedium przedstawiające mandylion – głowę Jezusa Chrystusa oraz dwie postaci aniołów po obu stronach rozety nad wejściem do kościoła. Jeden z parafian ufundował obraz „Jezu ufam Tobie”, który został umieszczony w prezbiterium. Kolejny parafianin ufundował na odpust parafialny 22 sierpnia 2006 roku nową monstrancję.

Dokonano gruntownego remontu chóru przez wprawienie nowych schodów na strych kościelny oraz kutych schodów na chór. Odrestaurowano balustradę na chórze, która została przyozdobiona przez szesnaście obrazów autorstwa artysty malarza Grzegorza Madeja z Bielska-Białej. Wymieniono okno – rozetę nad wejściem do kościoła, gdzie wstawiona została figura Matki Bożej. Pomalowano zakrystię i całkowicie odnowiono kredens w zakrystii. Na bocznej ścianie wewnątrz kościoła umieszczono tablicę pamiątkową, jako wotum wdzięczności wszystkim parafianom za wybudowanie tej świątyni. Tablicę – ryngraf odrestaurował Franciszek Tomczuk.

 

krzyż misyjny
Krzyż misyjny
Ambona
Ambona